تعلیقات علی الحکمه المتعالیهتراث الشهید الخمینی

  • ناشر : نشر عروج – وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)
  • نویسنده : سید مصطفی خمینی
  • نوع جلد : گالینگور
  • تعداد جلد : دو جلد در یک مجلد
  • قطع : وزیری
سفارشات چاپ متن و تصویر، جهت اهدای کتاب پذیرفته می شود.

85.000 تومان

موجود

مقایسه
نقد و بررسی اجمالیتراث الشهید الخمینی

تعليقات علی الحكمة المتعالية، مجموعه تعلیقات شهید سیدمصطفی خمینی، به زبان عربی در دو جلد، بر اثر معروف فلسفی الحکمة المتعالیة فی الأسفار العقلیة الأربعة صدرالمتألهین است که توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی منتشر شده است.

کتاب حاضر، حاصل تلاش سال‌های متمادی تحصیل نویسنده است که البته طول مدت کتابتش باعث عدم انسجام میان تعلیقات شده است و ازاین‌رو برخی از تعلیقات آن بهتر و دقیق‌تر از برخی دیگر است. همچنین تعلیقات سیدمصطفی خمینی، بر تمام کتاب نبوده و بر برخی مباحثش، به‌ویژه مباحث جوهر و عرض متعلق است. شاید شدت اهتمام سید شهید بر تعلیقه بر این بخش به‌خصوص از حکمت متعالیه صدرالمتألهین، عدم وجود تعلیقات زیاد بر آن است؛ یعنی او به‌ویژه بر این قسمت تعلیقه زده است تا شکاف مشهود در شروح اسفار در این قسمت را پر کرده باشد.
وی در اکثر مباحث، مانند وجود ذهنی و حرکت و عقل و معقول و مباحث الهیات بالمعنی‌ الاخص و مباحث نفس و معاد، مطالب ظریفی را مطابق برهان و ذوق سلیم بیان کرده است. از نکات بارز این تعلیقات، شجاعت مصنف شهید آن در نقد آرا و ارائه تحقیقات و تدبر در تمام مطالبی است که متقدمین و متأخرین این علم بیان کرده‌اند؛ تا نظری که آن را نقد نکرده و در آن تدبر ننموده، نپذیرد. مصطفی خمینی، با وجود حسن ظنی که به حکما و عرفا دارد (و ازاین‌رو، هرجا خللی در کلام یا نحوه ارائه کلام آنان ببیند آن را توجیه می‌نماید)، صرفا به تقلید از آنان نپرداخته و بدون دلیل بر قول کسی اعتماد نمی‌کند.

* تعلیقات شهید مصطفی خمینی بر اسفار (الحكمة المتعالية في الأسفار العقلية الأربعة)، علی‌رغم ایجاز و اختصارش، نکته‌های علمی دقیقی را در مابعدالطبیعه و فلسفه اولی، بلکه در علم طبیعی به خواننده اهل تحقیق نشان می‌دهد.

* از نکات جالب این کتاب این است که نویسنده آن برخی از حواشی آقاعلی زنوزی بر اسفار را نقل کرده است؛ بااینکه حواشی مدرس زنوزی در دسترس نیست. علت این امر شاید این باشد که او نسخه‌ای از تعلیقات مدرس زنوزی را در دست داشته یا این نسخه در دست برخی از دوستانش بوده است.

* همچنین امام خمینی نیز حواشی‌ای بر الحكمة‌ المتعالية ملاصدرا داشته است که آن نیز مفقود است، اما ازآنجاکه شهید سیدمصطفی خمینی نزد پدرش این کتاب را خوانده است (شروع آموزش این کتاب نزد پدرش سال ۱۳۷۴ق، در تهران بوده است)، برخی مطالب را از او نقل کرده است.

* سیدمصطفی خمینی، همچنین برخی کتاب‌ها را نزد سیدابوالحسن رفیعی قزوینی فراگرفت (شروع تحصیلش نزد این استاد ۱۳۷۴ق، بوده است) و برخی از تحقیقات و شروح را از او در این اثر نقل می‌کند.

* استنساخ و مقابله کتاب با متن، تعیین مواضع تعلیق به جهت سهولت شناسایی تشخیص آن از متن اصلی، تصحیح مواضع تعلیقه در موارد اختلافی میان نسخه قدیم و جدید و تعیین یکی از آنها، عنوان‌بندی مطالب بر اساس عناوین مذکور در اسفار اربعه، عدم دست بردن در اصل متن (به هدف تصحیح آن؛ مثلا ارجاع ضمیر مؤنث به کلمه مذکر و…) به جهت حفظ اصل متن، شماره‌گذاری و پاراگراف‌بندی مطالب به جهت تسهیل فهم آن، تخریج آیات کریمه و احادیث شریفه و نظرات علما تا جایی که در توان ناشر بوده و کتاب‌ها در دسترسش بوده (مثلا کتاب سبيل ‌الرشاد، در دسترس ناشر نبوده) و… از جمله کارهای تحقیقی است که توسط ناشر برای چاپ این اثر انجام شده است.

برچسب:
مشخصات کلیتراث الشهید الخمینی
سایر مشخصات
تعداد صفحه

720

شابک

964-335-120-3

زبان

عربی

نوبت چاپ

دوم

سال چاپ

1385 ش – 1427 ق

نوع جلد

گالینگور

قطع کتاب

وزیری

وزن 1200 g
نظرات کاربرانتراث الشهید الخمینی
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تعلیقات علی الحکمه المتعالیه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها0

  • جدیدترین
  • مفیدترین
  • دیدگاه خریداران

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

نقد و بررسیتراث الشهید الخمینی