فوحات القدسدر مناقب، کرامات و خوارق عادات ائمه اثنی عشر علیهم السلام

  • ناشر : نشر حبیب
  • نویسنده : میر یوسف علی حسینی استرآبادی
  • مترجم، محقق و مصحح : دکتر علی حیدری یساولی
  • تعداد جلد :  ۲
  • نوع جلد : سلفون
  • قطع : وزیری
سفارشات چاپ متن و تصویر، جهت اهدای کتاب پذیرفته می شود.
500.000 تومان

موجود

مقایسه
نقد و بررسی اجمالیدر مناقب، کرامات و خوارق عادات ائمه اثنی عشر علیهم السلام

اثری است در دو مجلد حاوی اخبار فضائل و مناقب اهل بیت علیهم السلام

تاریخ نویسی برای اهل بیت آمیخته به بیان فضائل و مناقب بوده و هست. شاید بتوان گفت در آغاز دو نوع تاریخ نویسی برای اهل بیت مطرح بوده.
نخست نگارش سال ولادت و رحلت به علاوه برخی اطلاعات جزئی مربوط به فرزندان و رخدادهای معروف زندگی و دوم فضائل و احادیثی که به نوعی برای بحث امامت سودمند است.
به تدریج در کتابهای بعدی این دو رشته به هم درآمیخته گاهی وجه تاریخی و گاه وجه فضائل و مناقب قوی تر می شده است.
بخش معجزات هم به یک اعتباری بخشی از فضائل و مناقب و به اعتباری بخشی مستقل برای اثبات اخبار غیبی است. نویسندگان این آثار هرچه از خط اصولگرایی شیعی فاصله گرفته و اخباری می شدند، روایات و اخبار مطروحه در قرن دوم و سوم را بیشتر احیاء کرده و گاه چیزهایی هم از این طرف و آن طرف ضمیمه می ساختند. طبعا علمای اصولی تر ـ مقصود در بخش عقاید است ـ در این باره حساسیت بیشتری داشتند و این قبیل مطالب را بیشتر به اختصار می نوشتند.
از قرن ششم هفتم کتابهایی در زبان فارسی پدید آمد که مربوط به شیعه و زندگی امامان (ع) بود. در آنها نیز روایات تاریخی و فضائل آمیخته بهم نوشته شد و به تدریج هم توضیحی تر و گاه داستانی تر نمود یافت. یکی از معروف ترین این آثار احسن الکبار است که مصحح کتاب فوحات در مقدمه این اثر شرحی در باره آن به دست داده و رابطه آن را با کتاب فوحات که آن هم در ذکر کرامات و خوارق عادات ائمه اثنا عشر است توضیح داده است. میر یوسف علی حسینی استرآبادی نویسنده اخباری اواخر قرن یازدهم، معاصر با قاضی نورالله شوشتری، از عالمان اخباری است که جدالی فکری هم با قاضی داشته و کتاب اسئله یوسفیه حاصل نامه نگاری های علمی آن دو عالم است که با دو نگرش اخباری ـ غالی با نگرش اصولی ـ اعتدالی نوشته شده است.
مصحح محترم شرح مبسوطی در باره زندگی این عالم به دست داده، آثار وی را مورد بحث قرار داده و بویژه در باره منابع فوحات با تفصیل سخن گفته است.
طبله نخست کتاب در ذکر بعضی از فضائل اهل بیت (ع)‌است و طبله دوم در باره امام علی علیه السلام. طبله های بعدی در باره حضرت فاطمه زهرا (س)، امام مجتبی (ع) تا امام زمان علیه السلام است. در طبله پانزدهم کرامات و مقامات برخی از اصحاب پیامبر و خدام اهل بیت و محبان ایشان و کرامات آنان آمده است.
عمده کتاب ترجمه احادیث فضائل و گاه استفاده از کتابهای فارسی پیش از آن است که عینا در این کتاب آمده و چینش تازه ای یافته است. هرچه هست، کتابی است از نوع کتابهای قرن یازدهم هجری، به روش اخباری که می تواند ما را با حجم زیادی از اخبار و احادیث این حوزه آشنا سازد.
کتاب در دو مجلد 725 + 560 توسط نشر حبیب در قم انتشار یافته است. توفیق مصحح و ناشر را از خداوند متعال خواستاریم. (متن استاد رسول جعفریان درباره کتاب در سایت کتابخانه تاریخ)

برچسب:
مشخصات کلیدر مناقب، کرامات و خوارق عادات ائمه اثنی عشر علیهم السلام
سایر مشخصات
موضوع

کرامات و معجزات چهارده معصوم علیهم السلام

شابک دوره

1 – 74 – 6119 – 964 – 978

نوبت چاپ

دوم

سال چاپ

1401

زبان

فارسی

تیراژ

300

تعداد جلد

2

رده سنی

بزرگسال

وزن 3000 گرم
نظرات کاربراندر مناقب، کرامات و خوارق عادات ائمه اثنی عشر علیهم السلام
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فوحات القدس”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها0

  • جدیدترین
  • مفیدترین
  • دیدگاه خریداران

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

نقد و بررسیدر مناقب، کرامات و خوارق عادات ائمه اثنی عشر علیهم السلام